Archives

Follow US

FacebookTwitterYoutube
August 2017
M T W T F S S
« Jul    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

The Price of Reasoning: Convenient Eating on a Budget

How much money does the average student spend by eating on campus?        How often do students purchase their meals on campus?The price of reasoning will show the prices of on-campus dining, compared with groceries, and will give insight on what other things students would be able to purchase if they saved money from the food court and prepared their own meals at home. Through interviewing several students regarding the high prices in the “food court” and their motives of eating at university, it gives insight why students spend so much money on food rather than on other activity. As we provide educational tips for students on how to save money, they will learn how easy it is to prepare meal on their own that they can take to university.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *